ul. Gdańska 68/6, 85-021 Bydgoszcz
tel./fax 52 322 45 36, tel. 796 761 942, 602 494 335

Skorzystaj z mediacji bo warto

Mediacja jako alternatywa rozwiązywania sporów na drodze sądowej pozwala stronom wypracować porozumienie satysfakcjonujące obie strony/WIN-WIN/.

Jak to wygląda w praktyce?
Kontrahent zapomniał zapłacić za usługę i udaje, że nas nie zna.
Przyjaciel nie oddał pożyczki i twierdzi, że to my jesteśmy mu coś winni.
Sąsiad uporczywie narusza ciszę nocną.
Pracodawca nie wywiązał się z zobowiązań.

Według polskiej mentalności co robimy?

Kierujemy sprawę do Sądu, bo przecież sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Czekamy na termin rozprawy i nakręcamy się. Pierwsze zdziwienie przychodzi, gdy otrzymujemy postanowienie Sądu o skierowaniu sprawy do mediacji.
Jak Sąd tak mógł, po co mam mediować skoro proces miał doprowadzić do naprawienia mojej krzywdy lub do ukarania winnego i w dodatku za mediację trzeba jeszcze zapłacić.
Czy słuszne są nasze obawy i samoobrona przed mediacją- czymś nowym i nieznanym. A może nadszedł już najwyższy czas na zmianę naszych stereotypów.

Mediacja:

W trakcie mediacji może się okazać, iż nasza sprawa wcale nie jest taka oczywista, jak nam się wydawało. Przeciwnik może mieć kontrargumenty, których warto wysłuchać w obecności osoby trzeciej, obiektywnej, która nie preferuje żadnej ze stron .Prezentacja sprawy pod okiem doświadczonego mediatora może doprowadzić do ujawnienia okoliczności, które pozwolą nam zupełnie inaczej spojrzeć na sprawę.
Mediator stworzy warunki do rozmowy, wysłucha strony, w razie potrzeby ukierunkuje dyskusję, doprowadzi do wyrażenia konkretnych oczekiwać uczestników. Nie będzie niczego narzucał, nie będzie rozstrzygał o winie, nie wyda wyroku. Pomoże stronom poszukać takiego rozwiązania, które zaspokoi obie strony. Gdy napotka trudności w zbliżeniu stanowisk sam może zaproponować rozwiązanie.
Jeśli nie uda się wypracować satysfakcjonującego nas porozumienia to zawsze można wrócić na drogę sądową bez żadnej szkody, gdyż mediacje są poufne a to co zostało powiedziane w trakcie mediacji nie będzie miało wpływu na dalszy proces sądowy.
Jeśli uda wypracować się porozumienie to kończymy spór zadowoleniu w krótkim czasie i bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia ale też więcej zostanie nam w portfelu.
Średni czas trwania mediacji w Polsce – 42 dni
Średni czas trwania procesu w Polsce 480 dni.
Wybór należy do Ciebie.

Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy

realizacja: estinet.pl
do góry